Haberler


13
Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel ile birlikte bir dizi çalışma için Tokat’ta bulunan bakanlık yetkilileriyle, Tokatlı Sanayicileri bir araya getiren istişare toplantısına Borsa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Hamdi KAZANKAYA, Yönetim Kurulu Üyemiz İsmail TÜZER, Meclis Başkan Yardımcımız Yakup YILDIRIM ve Genel Sekreterimiz Ömer Faruk ÖNKUZU katılım sağladı. Tokat TSO Seyirtepe Tesislerinde düzenlenen toplantıya, aynı zamanda hemşerimiz olan Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Tokat Valisi Dr Ömer Toraman, Tokat Milletvekilleri Prof Dr Celil Göçer ve Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Halil İbrahim Yüksel ile birlikte Tokat il ve ilçe oda ve borsa yöneticileri, genel sekreterleri ve işadamları katılım sağladı.

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Tokat ve ilçelerinde 2 gündür bakanlık çalışanları tarafından bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyerek sözlerine başladı. Yaklaşık 1 yıldır ülke genelinde bu çalışmaları yaptıklarını ifade eden Müsteşar Şenel: “Ekonomi Bakanlığı olarak iki gündür sanayi kuruluşlarımızı yerinde ziyaret ettik. Bakanlık olarak bu çalışmaları tüm yurtta bir yıldır sürdürmekteyiz. Ekonomi Bakanlığı olarak görev alanımız aslında reel ekonomiyle ilgili, üretimle ilgili, reel ihracatla ilgili. Türkiye’nin büyümesiyle doğrudan sorumlulukları olan bir Bakanlığız. Bu çerçevede hem ülkemizin büyümesi hem de uluslar arası ticaretten daha fazla pay almasıyla ilgili olarak önemli çalışmalar sürdürmekteyiz. Bunu tabi ki özel sektörümüzle, sanayicilerimizle, girişimcilerimizle yapıyoruz.”
“Tokat’la ilgili yapılan hizmetler konusunda gelecekle ilgili var olmamız için pek çok sebep var. İki gün içerisinde gezdiğimiz sanayi tesisleriyle Tokat’ın aynı zamanda bir sanayi şehri olduğunu da söylemek mümkün. Gerçekten gurur duyacağımız önemli tesisler var. Tokat’ta üretilen ürünler dünyanın her tarafında ihracata konu edilebiliyor. Dünya standartlarında üretim yapan tesisler var. Bugün Tokat ekonomisini Türkiye ekonomisinden, Türkiye ekonomisini küresel bağımsız düşünmek mümkün değil.”

“Mevcut küresel ekonomi ve ticari ortamda Türkiye’nin genel ekonomik görünümünü kısaca değinmek istiyorum. 2008 krizinden sonra dünya çok hızlı bir toparlanma sağlayamadı. Hala bunun kalıntıları, izleri devam ediyor. Biz bu süreçte en az etkilenen ülkelerden olduk. Dünya ticaretinde geçtiğimiz yıl bir toparlanma oldu. Türkiye’de bu toparlanmadan en fazla yararlanan ülke oldu. Geçtiğimiz yıl 157 milyar dolarlık bir ihracatı gerçekleştirdik. Şuan geldiğimiz noktada 161 milyar doların üzerine çıktık. Yılsonu itibariyle 169 milyar dolarlık bir ihracat ederimiz var. Bu yıl 170 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu da gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bakanlığımız, üretimin her aşamasında, yatırım sürecinde, ihracat sürecinde, yurt dışı pazarlamada ve tanıtımında sanayicimizin, iş adamımızın yanında olmasını sağlayan pek çok enstrümanı uzun süredir uyguluyoruz.”

“Tokat’ın rakamlarına baktığımız zaman ‘biz bu değiliz.’ dememizi sağlıyor. Ama yine de önemli bir artış gösteriyor. 2002’den beri geldiğimiz süreç içerisinde ihracatımızın yaklaşık 3 buçuk 4 katına kadar artış sağladığını biliyoruz, Tokat ilinden yapılan ihracatın. Ama bugün ve dün gezdiğimiz sanayi tesislerinde gördüğümüz ve konuştuklarımız dikkate alındığında şirketlerimizin ihracatın önemli bir kısmını İstanbul merkezli ve İzmir merkezli yapmasından dolayı bu Tokat rakamlarına yansımıyor. Bundan dolayı morali bozmamak gerekiyor. Bu rakamlar Tokat’ın gerçek ihracat rakamları değil. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. 18 milyon dolarlık bir ihracat, sadece bir firmamızın ihracatın bu rakamın çok üstünde olduğunu gördük. Sizler de bunu yakından biliyorsunuz. Geçtiğimiz ocak-mart döneminde de Tokat’ın ihracat rakamlarında önemli iyileşmeler olduğunu görüyoruz. İyileşmeler devam ediyor.”

“Her şeyden önce gerek Tokat’ın gerekse Türkiye’nin kalkınmasında birlikte omuz vererek bu sorumluluğu üstlenmemiz gerekiyor. Biz Bakanlık olarak yatırımlarımızı bölgesel kalkınma planı çerçevesinde kademeli bir destekle uyguluyoruz. Tokat da bu anlamda 5’incibölge desteklerinden yararlanıyor. Bunların iyileştirilmesi hükümetimiz tarafından sürekli sağlanıyor. İhtiyaca göre bu mevzuatın değiştirilmesi de mümkün. Yeter ki sanayicimizden bu anlamda bize talep gelsin. Bizim talepler konusunda mevzuatımızı iyileştirmemiz söz konusu olacaktır. Zaten bu il ziyaretlerinin de en temel amacı yerinde tespitler yaparak hem Sayın Bakanımıza hem de Hükümetimize sahada yaşanan sıkıntıların çözümü için çözüm üretmek ve büyümenin, ekonomik anlamdaki kalkınmanın önündeki engelleri ortadan kaldırmak. Bu çerçevede 81 ilde 2 bin 200 sanayi tesisimizi yerinde gezdik. İş adamlarımızla yapılan görüşmelerle ortaya konan raporları gerek Bakanlığımızın görev alanı gerek diğer Bakanlıklarımızın görev alanlarını dikkate alarak analiz ediyoruz ve buna göre de sorunların çözülmesi için gereken adımları atıyoruz” şeklinde konuştu.
Daha sonra gerçekleşen soru cevap bölümünün ardından kapanış konuşması da yine Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel tarafından yapıldı. Şenel, kendilerini iyi bir şekilde ağırlayan hemşerilerine teşekkür ederek, organizasyondan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Program sonunda Müsteşar Şenel’e, günün anısına Tokat Valisi Dr Ömer Toraman ve Tokat TSO Başkanı Dr Ali çelik tarafından hediye takdim edildi.
Okunma Sayısı: 241
resim
Yazdır